Drukuj
Odsłony: 6568

LEW HOSTEL znajduje się w odnowionej XIX – wiecznej kamienicy, w której przed laty mieścił się słynny Hotel Pod Lwem.

Przed lata to miejsce tętniące życiem, z dobrą kuchnią i świetnym – choćby w okresie po II wojnie światowej – zespołem muzycznym. Urządzane w „lewku” bale karnawałowe, charytatywne tudzież zwykłe zabawy cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Budynek powstał w 1906r. i od razu stał się on miejscem spotkań najzamożniejszych przedstaHistoria-Lew-Hostelwicieli kujawskiej okolicy. W międzywojniu pod lokal podjeżdżały wolanty i kolaski z kujawską elitą, a u wejścia gości witały przepiękne oleandry.

Na niewielkiej scenie wystawiano wodewile i inne widowiska. W czasach PRL w restauracji odbywały się popularne dancingi, a w hotelu zatrzymywali się zamożni goście.

Ozdoby frontowej fasady pochodzą z końca XIX wieku, a podobne motywy można zauważyć na fasadach innych inowrocławskich domów. Te stiuki zrobiono w inowrocławskiej fabryce sztukaterii i były to gipsowe odlewy nakładane na podkładkę z tkaniny. Wyroby z tej fabryki były bardzo dobrej jakości.

Ongiś hotel nie nazywał się „Pod Lwem” a „Daniela”. Dopiero po 1918 roku hotel przemianowano na „Pod Lwem” z uwagi na postać lwa umieszczoną w nadprożu wejścia. W latach 20 –tych umieszczono zrywającego się do lotu orła – symbol rodzącej się wolności.

Źródło:Gazeta Pomorska z dnia 17 lutego 2001 roku artykuł p.t. „ Podzwonne dla Lewka”